Jak szkolić strachliwego, uległego lub nieśmiałego Jack Russell Terriera?


strachliwy jack russell terrier

Skąd się bierze strachliwość lub nieśmiałość u psa?

Strachliwość albo uległość u psa może mieć związek z jego wrodzonym charakterem i temperamentem, jednak mogą to też być braki socjalizacyjne z okresu szczenięcego – albo też pies przeżył jakąś traumę – został zbity przez człowieka albo ucierpiał w psiej bójce. Strachliwość i nieśmiałość, takie wycofanie ze strachem to też coś innego niż ‘nieufność’ musisz o tym pamiętać i to rozróżniać.

Jest wiele technik i zasad postępowania z psem strachliwym i nieśmiałym. Wszystko zależy od tego w jakich sytuacjach pies przejawia strachliwość i na jakim ona jest poziomie. Ekstremalne przypadki bardzo wielkiej strachliwości się zdarzają i wymagają specjalistycznego leczenia / terapii u psiego behawiorysty.

Praca z psem strachliwym i nieśmiałym powinna zostać rozpoczęta jak najwcześniej. Praca nad socjalizacją szczeniaka wpłynie na to, że wyrośnie z niego bardziej pewny siebie pies. Zajęcia z zakresu psiego przedszkola to świetny wybór dla nieśmiałych psów. Musisz być jednak świadoma tego, że nie każda psia szkoła oferująca psie przedszkole się sprawdzi – osoba prowadząca zajęcia w psim przedszkolu musi dobrze rozumieć pracę z psem nieśmiałym. Trzeba unikać sytuacji gdzie Twój nieśmiały pies będzie zbyt mocno przytłoczony nadmiarem bodźców i całą sytuacją.

Szkolenie i socjalizacja nieśmiałego lub strachliwego psa musi być zrobiona z dużą dawką wyczucia.

Zbyt nachalna socjalizacja i szkolenie zbyt gwałtowne może dać przeciwny efekt do zamierzonego.

Chodzi o to, aby pies przyzwyczajał się do nowych sytuacji, nowych osób i nowych psów – ale żeby nie był tym wszystkim mocno przytłoczony, bo z każdym kolejnym dniem ma czuć się lepiej, a nie coraz bardziej się bać nowych spotkać.

Strachliwy pies – budowanie pewności siebie u psa

Na budowanie pewności siebie u psa wpływa w dużym stopniu odpowiedni trening z psem - można wykonywać z psem różne ćwiczenia i grać w ‘psie zabawy’ – wszystko po to aby małymi krokami budować pewność siebie psa. Pies odnoszący sukcesy w małych zadaniach uczy się, że wiele rzeczy robi dobrze, że nie ma problemu gdy się pomyli, że nie spotka go kara za złe rozwiązanie zagadki. Po prostu uczy się, że świat jest fajny i bezpieczny i z dnia na dzień rośnie jego odwaga.

Dobre szkolenie strachliwego psa to stopniowe budowanie pewności siebie i wymierzone dawki socjalizacji – rzadko kiedy szkolenie strachliwego psa będzie szybkie i proste.