Jack russell terrier pielęgnacja sierści

Wypadanie sierści, trymowanie, linienie - zabiegi pielęgnacyjne na sierść psa Jack Russell Terriera


Przeczytaj jak postępować z psem aby miał ładną sierść i co robić gdy gubi jej zbyt dużo


jack russell terrier siersc wlosy

Te psy nie powinny zbyt mocno gubić włosa - to że Twój jack russell wszędzie za Tobą chodzi i śpi przy Tobie na kanapie to nie znaczy że ma być w całym domu pełno sierści psa. Nadmierne gubienie włosa u psa jest oznaką zaburzeń w żywieniu lub zdrowiu psa.

Jeśli Twój pies bardzo mocno linieje lub gubi nagle sierść to warto zabrać go na kontrole badania krwii do weterynarza

Może się okazać, że karma Twojego psa jest uboga w składniki odżywcze i pies ze względu na braki mikroskładników gubi dużo sierści. Dlatego ważne jest zrobić badania krwi psu i porozmawiać z weterynarzem o tym jak karmisz swojego psa. Możliwe, że dostaniesz propozycję zmiany diety u weterynarza. Lepszej jakości karma bogata we wszystkie niezbędne aminokwasy oraz pierwiastki zapewni Twojemu psu poprawę stanu sierści i mniej sierści pies będzie wtedy gubił.

Zmiana karmy gdy pies gubi dużo sierści

Wielu właścicieli psów potwierdza, że stan sierści ich psów bardzo sie poprawił i pies zaczął gubić mniej sierści gdy zmienili karmę na bez-zbożową - także jeśli Twój pies aktualnie je karmę zawierającą zboża to może warto spróbować przestawić go na karmę bezzbożową. Dobra karma bezzbożowa to np ta: Karma bezzbożowa

Poza tym: podawaj psu przez tydzień codziennie surowe jajko, podawaj psu do karmy olej rybny i siemię lniane lub olej z siemienia i kup psu preparat z biotyną.

Nie kąp zbyt często swojego psa jeśli gubi sierść

Psy wytarzają naturalną ochronę swojej skóry i nie są przystosowane do tego aby kąpać się zbyt często. Kąpanie psa powoduje usunięcie naturalnej łojowo tłuszczowej ochrony skóry i wtedy psia sierść też wygląda na suchą i łamliwą. Ważne jest regularne czesanie czy trymowanie psa jednak z kąpielami ogranicz się do jednaj kąpieli na kilka miesięcy. Kąp psa jedynie wtedy jeśli to jest naprawdę niezbędne i pamiętaj aby zawsze używać specjalnego szamponu dla psów aby uniknąć podrażnień skórnych u psa. Tu masz dobry szampon dla psa: TEN

Używaj szczotki i czesz regularnie swojego psa gumową rękawicą do czesania.

Najlepiej się sprawdzają takie gumowe szczotki albo gumowe rękawice służące do czesania psów - chodzi o zebranie z psa martwych włosów - dzięki temu mniej ich znajdziesz na podłodze i na meblach. Czyli mniej trzeba będzie odkurzać po psie.

Są też takie szczotki gumowe - które wyglądają jak zgrzebło dla konia - jednak są mniejsze i gumowe - one dobrze służą do codziennej pielęgnacji sierści psów rasy jack russell. Wiele psów bardzo lubi czesanie taką miękką gumową szczotką, także przetestuj to na swoim psie.

Sierść psa na kocach, fotelach, dywanach i ubraniach - jak ją usuwać?

Polecam gumową rękawicę lekko zmoczoną wodą i przecieranie koca lub kanapy, poza tym odkurzacz z końcówką do sierści czyli tzw. turboszczotka do odkurzacza- oraz pranie w pralce z opcją pupil i suczenie ubrań w suszarce kondensacyjnej. Do podłogi na małych mieszkaniach sprawdzi się irobot rumba oraz zamiatanie szczotką z gumową końcówką taką jak używa fryzjer w swoim zakładzie.

Normalne wypadanie sierści u psa w okresie zmian pór roku

Pewnie wiesz o tym, że w okresie wiosennym i jesienny psy gubią dużo sierści bo związane to jest z przystosowaniem organizmu do okresu zimowego.

Jeśli psu wylatuje bardzo dużo sierści w okresie zmiany okrywy włosowej to zabieraj codziennie na spacer szczotkę do psa i czesz psa na spacerze, zapisz się też z psem do zakładu groomerskiego na trymowanie psa.


Co kupić psu gdy wypada mu dużo sierści albo sierść jest sucha, matowa, łamliwa

Pierwsza rzecz która bardzo Ci sie przyda to furminator - to można powiedzieć szczotka dla psa - ale ma bardzo gęsto wykonane nacięcia dzięki czemu gdy czeszesz psa w te drobne rowki zaczepiają się duże ilości martwych włosów. Poprostu czasami po 10 ruchasz po psie masz garść suchego futra w ręku. Furminator możesz kupić TUTAJ

Szampon to kolejna rzecz o której pisałem - wybierz dobry szampon dla psa, który nie będzie psa uczulał, np. TEN
I dobra karma, np ta: Karma bezzbożowa