Co robić gdy Jack Russell sika z radości lub strachu?

Kilka porad jak postępować z psem który sika na nasz widok z radości

jack russell terrier sika z radości

Pamiętaj, że gdy pies sika z radości to nie ma to związku z nauką czystości - to problem emocjonalny

Najważniejsze co musisz wiedzieć, to takie posikiwanie z radości na widok właściciela nie ma nic w spólnego z nauką czystości szczeniaka – to całkiem osobny problem behawioralny i wychowawczy.

Jeszcze słabe mięśnie pęcherza ‘popuszczają mocz’ gdy pies jest bardzo podekscytowany lub wystraszony. Dlatego ten objaw posikiwania z radości obserwuje się najczęściej u młodych psów – szczeniaków.

Problem ten dotyczy zarówno psów jak i suczek, także nie ważne czy to pies czy suka sika z radości lub strachu – płeć nie ma w tym wypadku znaczenia.

Diagnoza tego problemu polega po prostu na obserwacji tego, w jakich momentach pies zaczyna sikać. Sikanie emocjonalne ze strachu pojawi się, gdy pies się czegoś przestraszy, gdy na psa krzykniesz lub gdy ktoś schyli się do psa w dominującej pozie – np.patrząc wprost na psa i pochylając się mocno nad psem – to może być takie sikanie z uległości.

Sikanie z radości, szczęścia pojawia się w trakcie wchodzenia do domu właściciela (a nie kogoś obcego) albo w trakcie zabaw gdzie w trakcie zabawy z psem pies pokaże uległą pozę swoją mową ciała, wtedy dodatkowo jeszcze czasami pies posikuje.

Poczytaj artykuł o opanowaniu emocji u psa – na przykładzie Golden Retrievera: SZKOLENIE GOLDEN RETRIEVERA OPANOWANIE EMOCJI

SIKANIE Z RADOŚCI – CO ROBIĆ? jak wychowywać takiego Jack Russell Terriera?

• • Nigdy nie karcimy psa za takie ‘sikanie z radości’ to tylko pogarsza problem!
  • • Niech Twoje powroty do domu będą bez zbędnych wielkich powitań, utrzymuj psa na niskim pobudzeniu, możesz nawet całkowicie ignorować psa, wchodzić do domu tak jakby psa tam w ogóle nie było, nawet jeśli pies na Ciebie skacze z radości. Odezwij się do psa i zawołaj psa dopiero gdy pies jest spokojny przez minutę lub dwie.
  • • Unikaj przez dłuższy czas (2-3tygodnie) takiego nachylania się bezpośrednio nad psem – zamiast pochylać się nad psem, gdy pies kładzie się to odejdź dwa kroki i ukucnij, niech pies przyjdzie do Ciebie gdy kucasz lub gdy siedzisz na podłodze.
  • • Głaskaj psa pod brodą i po klatce piersiowej delikatnymi i powolnymi ruchami. Unikaj poklepywania psa po głowie i trzymanie psa ‘za szyję’ i przytulania takiego ‘za szyję’. Lepiej wolno i spokojnie głaszcz psa po klatce piersiowej lub po boku ciała.
  • • Gdy pies się bardzo często układa przez tobą ‘do góry nogami’ i pokazuje uległość to nie karć psa, tylko cofnij się o krok i wesoło zawołaj psa, aby przerwał to swoje zachowaniei aby podszedł do Ciebie normalnie na 4łapach 

Czasami siaknie z radości mija samoistnie psom, gdy stają się starsze, nie jest to jednak takie pewne, że pies sam z tego wyrośnie, warto odpowiednim podejściem pomagać psu, wspierać jego dobre wybory, nagradzać dobre zachowanie. Jeśli Twój pies jest generalnie strachliwy to idź z psem na szkolenie, z lękliwego psa pies może zrobić się agresywny ze strachu – także jeśli to nie jest tylko ‘sikanie z uległości lub z radości’ ale pies jest generalnie mało pewny siebie i strachliwy to wtedy na 100% udaj się z psem na szkolenie.

tagi: pies sika ze szczęścia, pies sika ze strachu, pies sika z radości, dlaczego pies sika z radości, szczeniak sika z radości, pies robi siku z radości, sikanie emocjonalne u psa, sikanie na powitanie, szczeniak sika z radości, sikanie piesek popuszcza mocz, szczeniak sika pod siebie gdy wchodzę do domu