Kilka porad jak postępować z psem który sika na nasz widok z radości
Najważniejsze co musisz wiedzieć, to takie posikiwanie z radości na widok właściciela nie ma nic w spólnego z nauką czystości szczeniaka – to całkiem osobny problem behawioralny i wychowawczy.
Jeszcze słabe mięśnie pęcherza ‘popuszczają mocz’ gdy pies jest bardzo podekscytowany lub wystraszony. Dlatego ten objaw posikiwania z radości obserwuje się najczęściej u młodych psów – szczeniaków.
Problem ten dotyczy zarówno psów jak i suczek, także nie ważne czy to pies czy suka sika z radości lub strachu – płeć nie ma w tym wypadku znaczenia.
Diagnoza tego problemu polega po prostu na obserwacji tego, w jakich momentach pies zaczyna sikać. Sikanie emocjonalne ze strachu pojawi się, gdy pies się czegoś przestraszy, gdy na psa krzykniesz lub gdy ktoś schyli się do psa w dominującej pozie – np.patrząc wprost na psa i pochylając się mocno nad psem – to może być takie sikanie z uległości.
Sikanie z radości, szczęścia pojawia się w trakcie wchodzenia do domu właściciela (a nie kogoś obcego) albo w trakcie zabaw gdzie w trakcie zabawy z psem pies pokaże uległą pozę swoją mową ciała, wtedy dodatkowo jeszcze czasami pies posikuje.
Poczytaj artykuł o opanowaniu emocji u psa – na przykładzie Golden Retrievera: SZKOLENIE GOLDEN RETRIEVERA OPANOWANIE EMOCJI
Czasami siaknie z radości mija samoistnie psom, gdy stają się starsze, nie jest to jednak takie pewne, że pies sam z tego wyrośnie, warto odpowiednim podejściem pomagać psu, wspierać jego dobre wybory, nagradzać dobre zachowanie. Jeśli Twój pies jest generalnie strachliwy to idź z psem na szkolenie, z lękliwego psa pies może zrobić się agresywny ze strachu – także jeśli to nie jest tylko ‘sikanie z uległości lub z radości’ ale pies jest generalnie mało pewny siebie i strachliwy to wtedy na 100% udaj się z psem na szkolenie.