Opieka nad szczeniakiem Jack Russell Terrier
O czym trzeba pamiętać gdy opiekujesz się szczeniakiem Jacka Russella?
Jak się opiekować szczeniakiem psa Jack Russell Terrier?
Poradnik opiekuna - najważniejsze rzeczy dotyczące opieki nad szczeniakiem
- 1. Zrozum, że Jack Russell Terrier to bardzo ruchliwy pies. Psy te potrzebują dość dużej ilości ruchu - cztery pół godzinne spacery to myślę dobra ilość na jaką musisz się przygotować zwłaszcza gdy masz szczeniaka a nie psa dorosłego. Dorosłe, kilku letnie Jack Russele są zwykle mniej ruchliwe niż szczeniaki w wieku do roku czasu.
- 2. Jeśli pies nie ma wystarczającej ilości ruchu to może przybierać na wadze. Pilnuj porcji pokarmowych dla swojego psa jeśli pies ma mało ruchu - albo kup psu karmę nisko kaloryczną. Przykład takiej karmy znajdziesz TU.
- 3. Pielęgnacja sierści - Jack russell terier wymagają trymowania, kąpania oraz czesania. W kwestii trymowania psa warto oddać go w ręce psiego fryzjera, który zajmie się psem. Zobaczysz, że pies będzie dużo lepiej wyglądał po trymowaniu i mniej będzie gubił sierści. Wbrew pozorom to gładkowłosy Jack Russell najbardziej gubi włos, u szorstkowłosych psów mniej widać gubionej sierści. Do wyczesywania psa wystarczy gumowa rękawica, jednak na okres linienia polecam kupić sobie furminator - to urządzenie które super wyczesuje podszerstek i pies nawet po jednym czasaniu furminatorem dużo mniej gubi sierści. Furminator możesz kupić TUTAJ
- 4. Kąpanie Jack Russela - zwykle kąpiemy psa dopiero wtedy gdy widzisz, że pies jest mocno brudny lub jego biały kolor zaczyna być bardziej 'żółty' niż biały - najczęściej kąpiel raz czy dwa razy na miesiąc zupełni wystarcza, chyba, że pies się mocno ubrudzi na spacerze to wtedy częściej kąpiemy psa. Do kąpieli wybierz specjalny szampon dla psa, bo ma on odpowiednie PH dla psiej skóry. Jack Russell jest takim małym psem, że spokojnie wykąpiesz psa samodzielnie w domu. Szampon dla psa możesz zakupić TU
- 5. Obcinanie pazurów - Ze szczeniakiem to nie jest raczej konieczne, ale przy dorosłym psie warto pamiętać o obcinaniu pazurów, bo zbyt długie pazury mogą utrudniać psu poruszanie się i prowadzić mogą do bolesności u psa. Przy wizycie u weterynarza zawsze zapytaj o możliwość przycięcia pazurków. Wielu weterynarzy zrobi to dla Ciebie za darmo.
- 6. Kup dla psa adresówkę - czyli przypnij psu do obroży jakikolwiek element zawierający Twój numer telefonu - aby w razie czego, gdyby pies z jakiś powodów zaginął można było się z Tobą skontaktować.
- 7. Zachipuj psa - zgłoś się do weterynarza i powiedz, że chcesz zachipować psa - weterynarz za pomocą zastrzyku umieści pod skóra psa elektroniczny CHIP, który można zeskanować i psa można zidentyfikować. Co ważne, pamiętaj aby numer Chipu wprowadzić do specjalnej bazy identyfikacyjnej, samo wszczepienie Chipu nie załatwia sprawy, bo może się okazać, że w bazie danych nie ma wprowadzonych danych właściciela, warto o to pytać weterynarza czy on się tym zajmie czy masz to zrobić samemu. To bardzo ważne.
- 8. Kup dla psa szelki i obrożę - to raczej oczywista sprawa, ale warto o tym wspomnieć, skoro już mówimy o opiece nad psem. Szelki albo obroża i dobra smycz to podstawa każdego spaceru z psem. Fajne szelki dla Jacka Russela znajdziesz Tu
- 9. Jeśli Twój szczeniak dopiero uczy się załatwiać poza domem, to mogą Ci się przydać takie maty do nauki czystości - te podkłady są chłonne i uczysz psa, że ma się załatwiać na tej macie. Pamiętaj jednak, że potem maty z domu znikają i gdy pies szuka maty aby się na niej załatwić to wiesz, że już czas aby wyjść z psem na zewnątrz.
- 10. Kup psu interaktywną zabawkę. Chodzi o to aby pies miał jakieś ciekawe zajęcie z daną zabawką, może to być taka piłka którą napełniasz smakołykami, ale możesz też samemu zrobić coś w tym stylu dająć psu pustą butelkę po wodzie mineralnej i w tej butelce wytnij otwór i nawrzucaj tam psiej karmy lub smakołyków aby pies turlał butelkę i aby miał zajęcie.
- 11. Zabezpiecz psa przed kleszczami - kup psu obrożę przeciwko pchłom i kleszczom, albo wylej psu na kark kropelki przeciwko kleszczom typu FRONTLINE. Zapytaj też swojego weterynarza o obrożę przeciwko kleszczom FORESTO.
- 12. Zdrowy szczeniak powienien być pełen życia, gdy pies robi się osowiały, mało ruchliwy i taki jakby smutny to odrazu idź z psem do weterynarza, takie objawy to zwykle początek jakiejś choroby. Zdrowe szczeniaki tak się nie zachowują.
- 13. Pamiętaj o regualnych szczepieniach oraz o odrobaczaniu psa.
- 14. Zapisz się z psem na szkolenie gdy pies ma 3 miesiące. Poszukaj w swojej okolicy szkoły szkolenia psów i idź z psem na szkolenie. Szczeniaki szybko się uczą, dlatego warto dobrze wykorzystać ten czas. Jeśli mieszkasz gdzieś w okolicach Wrocławia, Zielonej Góry, Legnicy czy Leszna to przyjdź na szkolenie do Szkoły Szkolenia Psów Doberman.