Jak uczyć Jack Russell terriera, że nie wolno gryźć po rękach w trakcie zabawy?

jack russell terrier gryzie po rękach

Jak szkolić szczeniaka aby oduczył się gryzienia po rękach?

‘Ciężko nam wytrzymać z naszym szczeniakiem, bo gryzie po rękach w trakcie zabawy, nie da się go normalnie pogłaskać bo gryzie’ Co robić? Jak z takiego psa szkolić?

Gryzienie, szczypanie zębami i pogryzanie to sposób w jaki szczeniak poznaje świat i uczy się o granicach jakie panują w życiu – co wolno a co nie wolno, jak daleko można się posunać.

Jeśli pozwalasz szczeniakowi gryźć się po rękach i szarpać ubrania to uczysz małego psa, że tak właśnie można robić i nie ma w tym nic złego. Dlatego trzeba psa uczyć, że to jest NIE akceptowane zachowanie.

Dobrze działają na takiego psa kary w postaci zamknięcia za karę i odizolowania od nas na kilka minut – musi to być jednak konsekwencja za gryzienie nas – pies musi wiedzieć, że jego zachowanie wpłynęło na to, że dostał karę – dlatego musisz działać szybko – gdy pies gryzie ubranie to mówisz np. ‘dość’ i łapiesz psa i zanosisz na miejsce kary i zamykasz tam psa.

Jack Russell Terrier musi się nauczyć, że albo bawi się ładnie, albo nie bawi się wcale.

Nie wolno szczeniaka bić za złe zachowanie – to psuje relacje z opiekunem, pies źle to znosi, jego psychika mocno cierpi po czymś takim.

Niektórzy czytałem, że polecają aby psa złapać dłonią za jego pysk ale tak od góry naszą dłoń położyć i symulować, że to inny pies łapie go za pysk i każe mu się uspokoić. Co niektórzy autorzy polecali też aby trzymając psa za kufe wpychać mu jego wargi do pyska, aby pies sam się ugryzł w wargę – jednak dla mnie to zbyt brutalna metoda.

Gdy pies się uspokoi na kilka sekund, to już zaczynasz chwalić psa. Konsekwencja i cierpliwość jest potrzeba gdy szkolisz szczeniaka. Przekierowywuj też uwagę szczeniaka na zabawkę, zachęcaj do gryzienia zabawek i do szarpania i łapania zabawek. Nie możesz szczeniakowi całkiem zabronić używania zębów – on musi coś gryźć i szarpać, niech to będą zabawki a nie Twoje ubrania.

Jeśli korekty i kary nie działają zgłoś się z psem do psiej szkoły – może jakiegoś elementu brakuje w Twoich metodach że one nie działają, doświadczony psi trener podpowie Ci co możesz zrobić lepiej aby szybciej osiągnąć oczekiwane rezultaty i efekty.