Lęk separacyjny u Jack Russell Terriera


Ogólne wskazówki co do wychowania i szkolenia psa z lękiem separacyjnym


jack russell terrier lęk separacyjny

Lęk separacyjny to problem emocjonalny - pies bardzo cierpi gdy zostaje sam

Nie każdy pies który szczeka lub niszczy mieszkanie gdy zostaje sam ma odrazu lęk separacyjny, często może to mieć związek ze zwyczajną nudą - wtedy inaczej się postępuje z psem niż wtedy gdy pies cierpi na prawdziwy lęk separacyjny

Psy to zwierzęta socjalne, Jack Russell Terriery żyły często w grupie innych psów bo razem z tymi psami chodziły na polowania. Psy przywiązują się także do swoich ludzkich opiekunów.

Pierwsze zetknięcie się szczeniaka z samotnością występuje zwykle gdy zabieramy szczeniaka od matki i rodzeństwa. Często jest tak, że to wtedy jest ten pierwszy trudny moment, bo szczeniak był do tej pory całe swoje życie z matką i rodzeństwem a teraz nagle jest sam. Ważne jest aby dobrze przygotować się na pierwszą noc szczeniaka w naszym domu – przeczytaj ten poradnik: szczeniak pierwsza noc w nowym domu

Gdy kupiłeś szczeniaka to często jest tak, że pozwalasz szczeniakowi wszędzie za Tobą podążać, że spędzasz z nim cały dzień – niektórzy też śpią w łóżku ze szczeniakiem, dlatego potem gdy pies ma nagle zostać kompletnie sam, to pies to źle znosi, bo najpierw tęskniał za matką i rodzeństwem a teraz zostaje sam bez Ciebie.

Lęk separacyjny pojawia się u psa często wtedy gdy nagle się zmienia rytm życia rodziny, jeśli miałeś urlop i byłeś przez tydzień nonstop z psem a nagle wychodzisz do pracy i pies ma być sam 8godzin to dla takiego szczeniaka to jest koszmar. To bardzo ważne, aby każdego dnia ćwiczyć ze szczeniakiem zostawanie samemu – zaczyna się takie ćwiczenia od kilku – kilkunastu minut – a nie robi się tak, że nagle zostawiasz psa na 4godziny.

Objawy lęku separacyjnego pojawiają się, gdy pies zostaje sam, gdy właściciel znika z jego pola widzenia, lub gdy pies ma ograniczoną przestrzeń i nie może podejść do właściciela, bo coś mu to ogranicza. Pies cierpi wtedy, robi się niespokojny bo przeżywa konflikt, chciałby być blisko właściciela a nie może tego osiągnąć. Taki długotrały stres i napięcie emocjonalne prowadzą do tego, że wreszcie musi pies jakoś to napięcie rozładować – pies wpada jedynie na ‘psie sposoby na redukcję stresu’ – czyli:

  • • Pies gryzie i niszczy mieszkanie, zwykle zniszczone zostają drzwi bo to one są przeszkodą na drodze do właściciela
  • • Załatwianie potrzeb fizjologicznych – to przynosi ulgę w stresie – czyli pies sika w domu gdy został sam nie ze względu na to, że już nie może wytrzymać bo minęło wiele godzin ale dlatego, że żyje w wielkim stresie i sikanie przynosi psu pewnego rodzaju ulgę.
  • • Pies z lękiem separacyjnym może też dostawać ataków hiperaktywności.
  • • Objaw lęku separacyjnego to czasami również wymioty
  • • W niektórych przypadkach pies może robić się agresywny po zniknięciu właścicieli

Musisz pamiętać, że pies nie robi tego wszystkiego ze względu na braki w dobrych wychowaniu, lub przez to, że brakuje mu szkolenia z posłuszeństwa. Pies niszczy mieszkanie, szczeka, wyje lub piszczy gdy zostaje sam a do tego robi ‘siku, kupę i wymiotuje’ nie dlatego że mu się nudzi – ten pies ma wielkiego stracha, taki pies panikuje ze strachu. Nie wolno zatem karać go za takie zachowania jeśli wynikają one z lęku separacyjnego.

ZAPISZ SIĘ NA INDYWIDUALNE TRENINGI SZKOLENIA PSA ABY WYLECZYĆ PSA Z LĘKU SEPARACYJNEGO: www.szkola-doberman.pl